Historie komunitní zahrady

Spolek Pardubická KOZA vybudoval první pardubickou komunitní zahradu, jednalo se o Komunitní zahradu Veselka, která stála přímo v centru města. Na pozemku v centru města jsme vytvořili oázu zeleně a pěstování, která lákala občany z celých Pardubic s jejich přáteli a dětmi. V současné době hledáme nový prostor pro komunitní zahradničení.

Společné pěstování

Na komunitní zahradě na Masarykově náměstí společně pěstovalo zeleninu a byliny přes 30 zahradníků, kteří se společně starali o svoje vyvýšené záhony o rozměrech 240 x 80 cm. Během první sezóny jsme společně pěstovali hlavně rajčata, cukety, dýně, mátu a bazalku. 

Komunitní prostor

Kromě pěstování zeleniny se na zahradě také pěstují mezilidské vztahy a k tomu sloužil náš venkovní komunitní prostor vybavený lavičkami, kde se lidé mohli potkávat za každého počasí buď na obeď nebo jen tak na kuš řeči.

Partneři

Celý původní projekt komunitní zahrady bychom nebyli schopni realizovat bez podpory Nadace Via a České spořitelny přes projekt Dokážeme více. Díky této podpoře jsme byli schopni snížit členský poplatek na minimum a podařilo se nám vytvořit inkluzivní projekt, do kterého se mohlo tak zapojit daleko více lidí.